מרכז קיימות קהילתי

מתוך פרדס חנה - כרכור
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

רקע

מרכז השאלת חפצים

מקלט ההשאלות

מקלט ההשאלות הוא למעשה מחסן להשאלת חפצים. במחסן חפצים רבים המתאימים להשאלה קצרת מועד. וכך במקום להוציא מאות שקלים על חפץ שיתפוס מקום בבית ובקושי משתמשים בו, אפשר להגיע למחסן – לשאול – להשתמש ולהחזיר.

ציוד לארועים – צלחות קרמיקה יפות, כוסות יין,צלחות וכוסות פלסטיק לימי הולדת ופסטיבלים, מיחמים, פלטות חימום, סירים גדולים, סכו"ם וכלי הגשה. גרלנדות, כסאות, מחצלות. ציוד לקמפינג – שקי שינה, אוהלים, תרמילי טיולים, מזרוני שטח. ציוד לשיפוצים – מברגה, מקדחה, מלטשת, כלי עבודה ידיים. כלי גינון – מעדרים, מגרפות, הלמניה, מכסחת דשא וחרמש מוטורי. עגלה לסחיבת דברים כבדים, סולם מתקפל ועוד. אתם יודעים מה הפריט שלוקחים הכי הרבה? צלחות וכוסות רב פעמיות. אפשר לראות את כל החפצים בקטלוג שלנו https://miklat31.glideapp.io/

קישור לקבוצת הווטסאפ

קישור לדף הפייסבוק


השם הקודם של הפרוייקט הזה היה "מקלט 48" כי מעונו הראשון היה במקלט מספר 48 השוכן ברחוב שבי ציון ולמספר 48 כפי שאתם יודעים יש משמעות מיוחדת. לפני שלוש שנים הוקצה מקלט 48 למחלקת איכות הסביבה על מנת שישמש כמרכז קיימות ומחלקת איכות הסביבה של המועצה יחד עם מתנדבים רבים עמלו לסדר את המקום ולהכשירו.


קפה תיקון

אירוע המתקיים אחת לחודש אליו אפשר להביא חפצים שבורים או מקולקלים ומתנדבים מסורים עושים כמיטב יכולתם לתקן.


מחסן החומרים

מחסן לחומרי יצירה ואומנות המיועד לכל מי שרוצה להביא חומרים או לקחת. מכיל מגוון גדול של חומרי יצירה ועודפי מפעלים.

מגזינים לקולאז', שאריות עץ קטנות, קרמיקה לפסיפס, חוטים, בדים, חומרים מהטבע ושאריות ממפעלים שמחכים להזדמנות שנייה.


איך מגיעים

המרכז שוכן במקלט מספר 31. הוראות הגעה: נוסעים עד קצה סמטת מרחבים עולים על, המדרכה ופונים שמאלה לאורך הגדר עד למקלט.

מקומות דומים בארץ

בארץ מופעלים כמה מחסנים כאלו בהצלחה רבה כמו "הכולבויניק" בבאר שבע, המחסן של מאיר ברחובות, תל וקח בתל אביב.

במרכז הקיימות הכוונה ליישם רעיונות בתחום "הכלכלה השיתופית" ו"יציאה מתרבות הצריכה" רעיונות שהם כביכול חדשניים אך למעשה הם ותיקים מאוד. בקרב אוכלוסיות שומרות מצוות ("מצוות גמילות חסדים") קיימים המון מוסדות המכונים גמח"ים והם מוסדות להשאלת ציוד ללא כוונת רווח. קיימים גמ"חים רבים. "יד שרה" הוא גמ"ח להשאלת ציוד רפואי, יש גמח"ים להשאלת שמלות כלה, כלי אוכל לשמחות, תרופות, ואפילו גמ"ח מוצצים. יש לנו עוד המון תוכניות עבור "מרכז הקיימות" – את חלקן הצלחנו להוציא לפועל : לפני הקורונה היה מתקיים ארוע בשם "קפה תיקון" בו אנשים היו מביאים פריטים הדורשים תיקון כגון – מכשירים, ריהוט או בגדים ומתנדבים ומתנדבות היו מנסים לתקן את הפריטים על מנת להשמיש אותם מחדש.